Zatrditev ledvene hrbtenice je kompleksen operativni poseg na hrbtenici rezerviran za najtežje klinične primere, ki jih ni mogoče ustrezno rešiti samo z odstranitvijo medvretenčne ploščice (npr. mikrodiscektomija pri herniji diska), samo s sprostitvijo hrbteničnega kanala (kot npr. laminotomija ali laminektomija pri spinalni stenozi) ali samo z inštrumentacijo (kot npr. fiksacija vretenc pri zlomu). Pogosto zatrditev ledvene hrbtenice zahteva uporabo vseh treh operativnih tehnik.
Po rezu kože in podkožja sledi razmik mišičnega tkiva ter prikaz anatomskih kostnih struktur na zadnji strani vretenc. Po določitvi vstopnih mest se s povrtanjem skozi pedikel vretenca ustvari kanal za nastavitev transpedikularnega vijaka. Po preverbi notranjega oboda tako ustvarjenega kanala s tipalom lahko vijak zavijačimo. Ta prvi del operativnega posega se izvede s pomočjo rentgenskega ojačevalca. Vijake med sabo preko glavic povežemo z vzdolžnimi palicami. Spodnji video tako prikazuje prvi del operacije - inštrumentacijo.
Z namenom sprostitve hrbteničnega kanala opravimo laminektomijo, pri čemer odstranimo trnaste odrastke vretenc ter zadnji lok vretenca. Po potrebi odstranimo tudi zadnje sklepe (fasetni sklepi), ki so sicer ključni za stabilnost hrbtenice. Ker pa nam stabilnost zagotavlja že opravljena inštrumentacija, fasetni sklepi niso nujno potrebni, vidljivost in sprostitev živčnih struktur je tako lahko bolj temeljita. Po ustrezni dekompresiji se nam na široko razpre duralna vreča, kot je razvidno iz naslednjega videa, ki prikazuje drugi del operacije - dekompresijo.
Za zagotavljanje optimalne stabilnosti se ob ustrezni klinični indikaciji odločimo za odstranitev medvretenčne ploščice - discektomija. Prostor med obema vretencema natančno počistimo, pripravimo krovne plošče vretenc in vstavimo mevretenčno kletko ter kost, ki smo jo dobili med prejšnjo fazo operacije. Ta kost bo omogočila kostno preraščanje med obema vretencema - proces imenujemo "interbody fusion". Sistem inštrumentacije zaklenemo v kompresiji. Ostanek kosti položimo ob palicah za dobro preraščanje tudi s strani - proces imenujemo "posterolateral fusion". Tretjo fazo operacije - fuzijo - si lahko ogledate v spodnjem videu.
Končni del operacije sestoji iz spiranja, kontrole krvavitve in šivanja rane po plasteh. Če je operacija potekala brez zapletov, se lahko pacient v najkrajšem možnem času, včasih že isti dan, postavi na noge. Zanj je namreč to zelo pomembno tako s fizičnega kot tudi psihološkega vidika.