V kolikor je ponovna operacija indicirana, je najbolj optimalno, da jo izvede kirurg, ki je opravil že prejšnji poseg, saj najbolje pozna lokalno anatomijo, posebnosti prejšnjih operativnih posegov in kronološko sosledje pacientovih težav. Lečeči kirurg je tudi najbolje opremljen z védenjem za načrtovanje zahtevnega revizijskega operativnega posega in za sprotno reševanje zapletov, do katerih lahko pride.
Operacije na hrbtenici sodijo med najbolj zahtevne kirurške posege. Poseg na hrbtenici mora biti za zagotavljanje optimalnega rezultata usmerjen k reševanju točno določene težave, pri čemer je potrebno predvideti tudi potencialne bodoče nevšečnosti. Kljub sprva ugodnemu rezultatu se lahko namreč simptomi ponovijo (ali pa se pojavijo novi), kar neredko narekuje ponovno kirurško zdravljenje. Kirurgi, ki se ukvarjamo z operacijami na hrbtenici, se zavedamo odgovornosti do svojih pacientov tudi v takšnih primerih.
S številom izvedenih posegov na hrbtenici se povečuje možnost perioperativnih zapletov. Ob čvrsti brazgotini po prejšnjih posegih obstaja večja verjetnost, da pride pri ponovni operaciji do poškodbe duralne vreče z iztekanjem možganske tekočine ali do okvare korenin živcev z nevroloških izpadom. Lokalna anatomija hrbtenice je netipična in spremenjena, zaradi česar je instrumentacija in poravnava takšne hrbtenice pogosto precej otežena. S številom opravljenih kirurških posegov na hrbtenici se tudi pomembno zmanjšuje uspeh vsake naslednje operacije, zaradi česar je natančno načrtovanje ključnega pomena od prvega posega naprej.
Pacienti zaradi različnih razlogov občasno izrazijo željo, da bi njihovo nadaljnje kirurško zdravljenje prevzel nekdo drug. To ni lahka odločitev ne za pacienta in ne za potencialnega bodočega operaterja. Ta namreč prevzame nase vso odgovornost za nadaljnjo kirurško dobrobit pacienta.
Priprava kirurškega načrta po predhodni operaciji na hrbtenici s strani drugega kirurga vključuje kronološki pregled pacientovih težav, analizo prejšnjih operativnih posegov in načrtovanje novega bolj kompleksnega revizijskega operativnega posega, zelo pogosto z instrumentacijo.